دپارتمان روانشناسی انرژی برتر

دپارتمان روانشناسی انرژی برتر

دپارتمان روانشناسی مجتمع انرژی برتر

 

هر فردي اعم ازكودك و نوجوان در طول رشد خود براي سازگاري با محيط و تغييرات بيولوژيكي نياز به تاييد و پشتيباني اطرافيان خود دارد.

كودك در بدو ورود به دبستان به زحمت مي تواند خود را با نظم مدرسه هماهنگ كند و در اين كار دشواري هايي دارد و با انتظارات و ناكامي هاي معتددي مواجه است. براي مثال، احساس تعلق كه در حيات عاطفي كودك مانند حيات اجتماعيش موثر است ، ابتدا در خانواده پرورش مي يابد كه معمولاً به خاطر گذشت زياد اعضاي خانواده به آساني ارضا مي شود و امنيت خاطر او را فراهم مي سازد ولي اين امنيت در مدرسه به سادگي به دست نمي آيد زيرا محيط مدرسه با خانواده از نظر ساخت اجتماعي و قوانين و مقررات رسمي، متفاوت است. كودك به ناچار تلاش زيادي را براي سازگاري به كار مي گيرد.

دانش آموزان دوره ي ابتدايي كه در مقايسه با جوانان و بزرگسالان از تجارب كمتري بهره مند هستند و شخصيتشان مرتباً درحال رشد است، بيشتر دچار ناراحتي مي شوند و به كمك و مشاوره با ديگران نياز بيشتري دارند.

 

جلسه هم اندیشی
جلسه اولیا و مربیان

ضرورت مشاوره ي كودكان دوره ي ابتدايي

تحقق اهداف اموزش و پرورش و ارضاي نيازهاي كودكان از جمله نيازهاي جسماني، نياز به ايمني، نياز به محبت و احساس تعلق، نياز به ارزشمندي و اعتماد به نفس و نياز به خودشكوفايي، از طريق اجراي برنامه ي مشاوره به طور مناسب تر تامين مي شود.

كودكان در روند رشد و زندگي با مشكلاتي مواجه مي شوند كه اگر به موقع بر طرف نگردند، در دوره هاي بعد حاد و شديدتر خواهند شد. عواطف واحساسات كودكان در دوره ي ابتدايي انعطاف پذيرتر است و هر گونه اقدام پيشگيرانه، باعث رشد يك شخصيت سالم و متعادل در سال هاي آتي مي شود كه مشاور با كمك والدین مي تواند كودك را در رفع مشكلات و ايجاد رفتارهاي مناسب ياري دهد.

مشاوره ي كودك، به منزله ي يك هنر، تعامل بين مشاور و كودك است كه بدین وسيله كودك پس از طرح مشكل، با كمك مشاور، توانايي ها، امكانات و محدوديت هايش را مي شناسد و در نهايت به حل مشكلش اقدام مي كند و با برقراري ارتباط عاطفي، كودك مشكل خود را به نحو مقتضي مطرح مي سازد و تلاش میکند بر اساس نیاز ها و توانمندی های خود آن را برطرف کند.

 

اهداف دپارتمان روانشناسی مجتمع انرژی برتر

سه هدف اصلی دپارتمان روانشناسی مجتمع انرژی برتر در دوره ي ابتدايي، نخست تغيير در رفتار كودك است، به طوري كه بتواند يك زندگي مفيد و موثر داشته باشد، دوم، تامين بهداشت رواني مناسب است، به طوري كه كودك بتواند با خود و ديگران با احساس مسئوليت زندگي كند،  سوم، كودك موفق به حل مشكلاتش شود و بتواند در آينده تصميمات مناسبي در زمينه هاي گوناگون بگيرد.

 و به صورت کلی ايجاد تغييرات مناسب در رفتار كودك به منظور تامين زندگي مفيد تر و خلاق تر. افزايش خودشناسي،  بهبود و تسريع رشد همه جانبه، يادگيري شيوه هاي صحيح حل مساله، ارضاي نيازها  به طور مناسب، استفاده بهتر از امكانات و منابع جامعه، افزايش احساس مسئوليت در قبال خود و جامعه، برقراري ارتباط مطلوب با اطرافيان، افزايش اعتماد به نفس و تغيير نگرش هاي نامطلوب.

همایش هوش و خلاقیت

بازی های هدفمند

امروزه از بازی یا بازی درمانی به عنوان روشی برای درمان مشکلات کودکان استفاده می شود. بازی درمانی به کودکان کمک می کند تا بتوانند مسائل و مشکلاتشان را حس کنند، با این هدف که ویژگی های روانی خود را بشناسند.

در این نوع درمان، به کودک فرصت داده می شود تا احساسات آزاردهنده و مشکلات درون خود را از طریق بازی بروز داده و آنها را به نمایش بگذارد.

در کودکان بی قرار حواس پرت که کنترل کمی روی حرکات بدنی خود دارند و براحتی هم متوقف نمی شوند، بازی کمک می کند تا تنش آنها آرام شود یا کودکانی که مورد ضرب و شتم و قلدری قرار گرفته اند، می توانند از طریق بازی درمانی تا حد زیادی به آرامش و بهبود برسند. در حقیقت در بازی درمانی کودک «خود درونی اش» را نشان می دهد.

شدت احساساتی که برخی کودکان در طول بازی درمانی از خود نشان می دهند گاهی بسیار تعجب آور است، احساساتی چون تنفر، ترس، تنهایی، ناامنی، احساس شکست، بی کفایتی و احساس ناخواسته بودن از این گونه احساسات است و غالبا شروع این احساسات باعث محرومیت و انحراف شخصیت کودک می شود.

آموزش خانواده

نقش بسیار مهم خانواده در تربیت فرزندان بر کسی پوشیده نیست. این کانون مقدس خانواده است که اعضای جامعه را می‌پروراند و تحویل می‌دهد. فرزندان قبل از سنین مدرسه، در خانواده به سر می‌برند، حتی در سنین مدرسه نیز به جز حدود شش ساعت در هر شبانه‌روز، بقیه وقت خود را در خانه می‌گذرانند و از همه جوانب خانواده، رفتار والدین، گفتارها، کردارها و امرونهی‌ها تأثیر می‌پذیرند. در جامعه پیشرفته کنونی، خانواده مسائل و  مشکلات گوناگونی دارد.

اهداف آموزش خانواده

مهم‌ترین اهداف آموزش والدین در جلسات آموزش خانواده عبارت‌اند از:

کمک به اولیا در تربیت صحیح فرزندان با توجه به ضرورت‌ها

ایجاد هماهنگی بین آموزش‌های مدرسه و خانه و تعمیم آموزش‌های مدرسه در خانه

اصلاح دیدگاه‌ها و سلیقه‌های فوری در تربیت فرزندان

آموزش ویژه برای پرکردن اوقات فراغت و ارضای نیاز‌های روحی والدین و فرزندان

آشنا کردن اولیا با تربیت صحیح فرزندان و امور تحصیلی آنان با توجه به وجود تفاوت‌های فردی میان فرزندان یک خانواده. 

2 دیدگاه

  • Мадонна, икона поп-музыки и культурного влияния, продолжает вдохновлять и поражать своей музыкой и стилем. Её карьера олицетворяет смелость, инновации и постоянное стремление к самовыражению. Среди её лучших песен можно выделить “Like a Prayer”, “Vogue”, “Material Girl”, “Into the Groove” и “Hung Up”. Эти треки не только доминировали на музыкальных чартах, но и оставили неизгладимый след в культурной и исторической панораме музыки. Мадонна не только певица, но и икона стиля, актриса и предприниматель, чье влияние простирается далеко за рамки музыкальной индустрии. Скачать mp3 музыку 2024 года и слушать онлайн бесплатно.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام رسان واتس آپ موسسه اعزام دانشجو شریفی
ارسال پیام